30 października 2020 Nowe obostrzenia w związku z COVID-19

2020-10-30

Od 31 października kolejne obostrzenia w całej Polsce w związku z COVID-19!

Zamknięte cmentarze i inne zmiany obowiązujących zasad (Dz U z 2020 r. poz 1917  z 30 października 2020 r.)

DZIENNIK USTAW RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Warszawa, dnia 30 października 2020 r.

Poz. 1917

ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW

z dnia 30 października 2020 r.

zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń,

 

W związku z przyspieszającym tempem rozwoju pandemii w Polsce rząd zadecydował o zamknięciu wszystkich cmentarzy w dniach 31 października oraz 1 i 2 listopada (sobota, niedziela i poniedziałek).

Premier Mateusz Morawiecki potwierdził przy tym, że nie są planowane zamknięcia kościołów, wiemy jednak o wcześniejszych ustaleniach duchownych, według których w Zaduszki zdecydowano się nie odprawiać mszy za zmarłych.

Wydano też inne decyzje, mające pomagać w opanowaniu epidemii. Dotyczą pracowników administracji publicznej, którzy w miarę możliwości przez najbliższe 2 tygodnie muszą pracować zdalnie (z możliwością przedłużenia tego okresu). Podobny apel Premier wystosował do przedsiębiorców.

Dzieci z klasy 1-3 wciąż mogą uczęszczać na niezbędne zajęcia szkolne, choć dalsze decyzje w tej sprawie są uzależnione od obrotu sytuacji.

Zmieniono ponadto zakresy kwarantanny. Domownicy mieszkający z osobą z dodatnim wynikiem testu na koronawirusa nie muszą już czekać na telefon, aby móc zostać w domu. Mogą przyjąć, że kwarantanna będzie automatyczna i zostaną zdalnie wpisani do systemu. Choć nie będzie jednak wymagana decyzja Sanepidu, chorych wciąż obowiązuje rozmowa z urzędnikiem.

Zasady zmienią się też w przypadku lekarzy, którzy na co dzień stosują skrupulatnie higieniczne środki prewencyjne. Nie będą oni kierowani na kwarantannę od razu w momencie wykonywania testu kontrolnego na koronawirusa, tylko dopiero wtedy, gdy badanie wykaże wynik dodatni.

Bardzo ważna zmiana dotyczy też samych testów na koronawirusa. Od teraz badania antygenowe (inaczej testy przeciwciał lub immunologiczne) wykonywane pacjentów objawowych mają taką samą ważność, jak badania genetyczne (molekularne) przeprowadzane metodą PCR. Planowane jest wprowadzenie takich szybkich testów na szeroką skalę, m.in. na szpitalnych oddziałach ratunkowych, izbach przyjęć czy w punktach nocnej pomocy lekarskiej.